Hunat Sugbu releases official results of Tri-Bantayan 2014

Posted by | May 05, 2014 | News & Events | No Comments

Overall – Male

ORDER RACE NO. NAME CATEGORY TEAM SWIM TIME BIKE TIME RUN TIME FINISHER’S TIME
1 039 Kristiane Lim 18-29M Parklane Tri Team 00:18:47.000 00:55:24.610 00:33:22.040 01:50:30.710
2 042 Johnny Ferniz 18-29M Parklane Tri Team 00:21:55.220 01:00:41.270 00:45:06.860 02:02:19.210
3 062 Jefrey Codino 30-39M Parklane Tri Team 00:28:31.220 00:57:36.840 00:31:53.580 02:03:34.360

Overall – Female

ORDER RACE NO. NAME CATEGORY TEAM SWIM TIME BIKE TIME RUN TIME FINISHER’S TIME
1 034 Lorhiz Echavez Lopez 18-29F Omega Pro Tri Team 01:20:56.390 01:02:36.410 00:41:23.400 02:08:26.060
2 045 Hannah Lou Galo 18-29F Parklane Tri Team 00:26:14.400 01:08:53.890 00:47:17.240 02:26:11.250
3 063 Rashell Cabrera 18-29F Omega Pro Tri Team 00:30:54.180 01:05:22.740 00:45:12.160 02:26:48.520

18-29 Yrs. Old – Male

ORDER RACE NO. NAME CATEGORY TEAM SWIM TIME BIKE TIME RUN TIME FINISHER’S TIME
1 057 Keith Ashley Ocampo 18-29M USC Torpedo 01:20:56.390 01:02:36.410 00:41:23.400 02:08:26.060
2 040 Jebb Lynus Cane 18-29M Parklane Tri Team 00:26:14.400 01:08:53.890 00:47:17.240 02:26:11.250
3 030 Frederick Castaneda 18-29M Omega Pro Tri Team 00:30:54.180 01:00:43.810 00:45:12.160 02:26:48.520
4 006 Francis Salimbangon 18-29M 00:24:29.250 01:01:35.790 00:51:17.380 02:23:12.990
5 001 Francis Nino Maribao 18-29M 00:31:48.950 01:13:52.150 00:48:37.960 02:40:37.640
6 003 Josef Reoma 18-29M 00:28:32.230 01:05:22.740 00:51:57.870 02:43:09.140
7 066 Andre Paquito Pacheco 18-29M Equicredit 00:41:39.180 01:04:45.310 00:53:13.870 02:44:53.300
8 004 Bren Fuentes 18-29M Hard 00:33:30.540 01:19:33.440 00:46:54.060 02:45:03.930
9 014 Simeon Rodriguez 18-29M Convergys 00:35:38.610 01:18:58.500 00:53:19.850 02:53:14.720
10 064 Michaell Cubos 18-29M Performance 360 00:44:56.730 01:30:28.120 01:03:21.200 03:28:11.480
11 009 Angelo Jonathan Anunciado 18-29M Bai Runners 00:53:10.420 02:02:31.300 01:28:17.260 04:37:23.540

18-29 Yrs. Old – Female

ORDER RACE NO. NAME CATEGORY TEAM SWIM TIME BIKE TIME RUN TIME FINISHER’S TIME
1 060 Wow Capampangan 18-29F Shufa 00:35:58.460 01:21:06.250 00:46:34.730 02:50:22.210
2 010 Tara Tricia Merced 18-29F Bai Runners 00:39:43.030 01:43:44.940 01:08:06.230 03:46:22.840

30-39 Yrs. Old – Male

ORDER RACE NO. NAME CATEGORY TEAM SWIM TIME BIKE TIME RUN TIME FINISHER’S TIME
1 005 Franz Baguio 30-39M   00:24:28.040 01:01:35.290 00:45:18.400 02:16:39.020
2 031 Christopher Capistrano 30-39M omega pro tri team 00:21:54.220 01:06:41.680 00:44:25.430 02:18:47.140
3 032 Steve Cortes 30-39M omega pro tri team 00:29:19.540 01:06:08.960 00:45:11.520 02:25:57.540
4 056 Jose Nicolas Pacheco 30-39M Triad 00:24:14.390 01:07:23.190 00:50:14.270 02:27:25.300
5 033 James Rey 30-39M omega pro tri team 00:20:56.740 01:05:48.270 00:57:03.600 02:28:09.900
6 023 Earl Vincent Villamala 30-39M Hard Multisport 00:29:28.460 01:06:12.950 00:49:27.570 02:31:05.500
7 035 Ervin Limpag 30-39M Parklane 00:35:51.670 01:11:38.030 00:48:05.620 02:40:50.300
8 020 John Paul Blanco 30-39M Hard Multisport 00:30:44.820 01:09:40.560 00:49:27.500 02:45:38.780
9 022 Neal Lavezares 30-39M Hard Multisport 00:37:46.350 01:11:36.990 00:50:39.210 02:45:40.090
10 055 Gary Maningo 30-39M Tri-ASG 00:31:48.940 01:14:12.070 00:54:22.010 02:48:16.300
11 018 Franz Fortich 30-39M Hard Multisport 00:28:19.750 01:16:34.610 00:58:11.780 02:48:58.830
12 025 Elias Soon 30-39M Hard/G6 00:29:52.040 01:03:49.570 01:09:12.740 02:48:59.120
13 059 Richard Seville 30-39M Hard 00:36:55.900 01:10:26.090 00:58:24.270 02:52:41.740
14 036 Alfred Angcay 30-39M Parklane 00:35:59.880 01:12:34.780 01:03:53.250 03:00:32.830
15 029 Gerald Angelo Burchards 30-39M Magic FM 00:34:29.220 01:26:59.740 01:17:07.130 03:29:22.520
16 027 Paul Gotiong 30-39M Katambokan-Triabetics 00:50:54.610 01:38:13.980 01:20:40.930 03:59:30.740
17 026 Johan Ustin Sisno 30-39M Katambokan-Lasang 00:51:01.210 01:39:40.650 01:27:11.880 04:06:49.010

30-39 Yrs. Old – Female

ORDER RACE NO. NAME CATEGORY TEAM SWIM TIME BIKE TIME RUN TIME FINISHER’S TIME
1 017 Emeralde Hermosilla 30-39F F1 Tri Team 00:34:19.620 01:15:29.040 00:45:20.100 02:43:20.840
2 047 Xedessa Villo-Cuyos 30-39F Shufa 00:32:18.000 01:15:38.020 00:59:01.550 02:53:04.190
3 048 Hazel Sanchez 30-39F Shufa 00:29:31.750 01:20:50.810 00:58:19.140 02:56:34.820
4 016 Lalinka Yu 30-39F F1 Tri Team 00:35:02.050 01:23:21.030 00:50:24.270 02:57:56.320
5 046 Michelle Go 30-39F Shufa 00:28:02.210 01:24:03.990 01:04:26.420 03:06:55.770
6 028 Relyn Lazaro 30-39F Kombati 00:33:58.810 01:18:54.710 01:07:24.960 03:11:02.260

40-49 Yrs. Old – Male

ORDER RACE NO. NAME CATEGORY TEAM SWIM TIME BIKE TIME RUN TIME FINISHER’S TIME
1 024 Romulo Rossell 40-49M Hard Multisport 00:29:29.320 01:24:09.370 00:33:27.580 02:33:30.890
2 058 Steffan Maniquis 40-49M WS 00:27:11.920 01:11:30.590 00:52:42.380 02:37:52.760
3 019 Gregg Victor Gabison 40-49M Hard Multisport 00:30:37.040 01:09:00.610 01:05:58.610 03:02:44.420

40-49 Yrs. Old – Female

ORDER RACE NO. NAME CATEGORY TEAM SWIM TIME BIKE TIME RUN TIME FINISHER’S TIME
1 067 Hazel Busa 40-49F   00:41:40.260 01:21:05.830 00:45:51.430 02:55:12.870

50 Yrs. Old & Above

ORDER RACE NO. NAME CATEGORY TEAM SWIM TIME BIKE TIME RUN TIME FINISHER’S TIME
1 002 Cesar Telen 50 & above   00:32:03.290 01:12:53.290 01:02:48.130 02:54:24.040

Relay – All Male

ORDER RACE NO. NAME CATEGORY TEAM SWIM TIME BIKE TIME RUN TIME FINISHER’S TIME
1 R052 Chris Lloyd (swim)-Jessie Belalay (bike)-Richarde Quimque (run) Relay-all male Team 4 – Team Paugat 00:46:12.270 01:16:02.240 00:35:50.790 02:42:03.050

Relay – Mix

ORDER RACE NO. NAME CATEGORY TEAM SWIM TIME BIKE TIME RUN TIME FINISHER’S TIME
1 R053 Alliyah Bea Ting (swim)-Donald Anthony Ting (bike)-Ethyl Diane Go (run) Relay-Mix Team 5 – Tiger Stainless 00:39:31.420 01:13:26.710 00:47:48.210 02:51:47.830
2 R051 Bernadette Ting (swim)-Raymond Lazaro (bike & run) Relay-Mix Team 3 – Kombati 00:41:52.950 01:18:52.600 01:10:14.610 03:16:33.590
3 R050 Jasmin Condes (bike)-Johanns Simeon Paz (swim & run) Relay-Mix Team 2 – Plotters 00:42:11.140 01:36:47.740 01:07:09.810 03:35:19.480
4 R049 Jade Encabo (swim & bike)-Maureen Joy Eliot (run) Relay-Mix Team 1- Team Bangan 00:30:26.290 02:17:08.630 01:05:45.300 03:58:34.940

Official results of the Hunat Sugbu Tri-Bantayan powered by: Sports And Fitness Enthusiast (SAFE)

Leave a Reply

Your email address will not be published.